By continuing to use our site, you are agreeing for us to set a small number of cookies. Cookie policy

Nick Ramsay

Party: Welsh Conservative Party

Constituency: Monmouth

Terms of Office

  • 04/05/2007 - 31/03/2011
  • 06/05/2011 - 05/04/2016

Additional Information

Personal history

 

Born in 1975, Nick is originally from Cwmbran. Aside from politics, Nick is a keen tennis player and member of Cwmbran Tennis Club. He is also a follower of Welsh rugby. He is involved in charity work.

 

Professional background

 

Nick went to Croesyceiliog Comprehensive School before attending St John's College at the University of Durham where he gained a Joint Honours degree in English and Philosophy. He later gained a Postgraduate Diploma in Applied Linguistics from Cardiff University.

 

Political history

 

Nick was elected as Welsh Conservative Assembly Member for Monmouth in May 2007 and was Shadow Minister for Local Government and Public Services until October 2008 when he was appointed Shadow Minister for Finance. He was appointed Shadow Minister for Business, Enterprise & Technology, Chair of Enterprise & Business Committee 2011-2014

 

Nick has previously worked as a researcher for former Welsh Conservative party leader Nick Bourne. Prior to that he worked for former Monmouth AM David Davies.

 

Elections

 

 

You are in :

  1. Home
  2. Assembly business

Partners & Help