By continuing to use our site, you are agreeing for us to set a small number of cookies. Cookie policy

Agenda and minutes

Venue: Y Siambr - Y Senedd. View directions

Note: 11(v6) 

Senedd.TV: View the webcast

Transcript: Transcript for 05/07/2016 - Plenary

Items
Note No. Item

(45 mins)

1.

Questions to the First Minister

The Presiding Officer will call the Party Leaders to ask questions without notice to the First Minister after Question 2.

View Questions

 

Supporting documents:

Minutes:

The item started at 13.30

 

The first 8 questions were asked. The Presiding Officer invited party leaders to ask questions to the First Minister after Question 2.

 

Urgent Question (10 mins)

The item started at 14.17

Simon Thomas (Mid and West Wales): Following a statement by the UK Government on the future of EU citizens living in the UK, will the First Minister make a statement on the Welsh Government’s position?

 

 

(30 mins)

2.

Business Statement and Announcement

Supporting documents:

Minutes:

The item started at 14.22

 

(5 mins)

3.

Motion in accordance with Standing Order 17.2T in respect of Committee for the Scrutiny of the First Minister

NDM6057 Elin Jones (Ceredigion):

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.2T, resolves that Standing Orders 17.2A to 17.2S (election of committee chairs) shall not apply in relation to the Committee for the Scrutiny of the First Minister.

Minutes:

The item started at 14.49

 

NDM6057 Elin Jones (Ceredigion):

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.2T, resolves that Standing Orders 17.2A to 17.2S (election of committee chairs) shall not apply in relation to the Committee for the Scrutiny of the First Minister.

The motion was agreed in accordance with Standing Order 12.36.

 

(5 mins)

4.

Motions to agree membership of committees

NDM6061 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Hefin David (Welsh Labour), John Griffiths (Welsh Labour), Julie Morgan (Welsh Labour), Llyr Gruffydd (Plaid Cymru), Mohammad Asghar (Welsh Conservatives), Darren Millar (Welsh Conservatives) and Mark Reckless (UKIP Cymru) as members of the Children, Young People and Education Committee.

 

NDM6062 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Jayne Bryant (Welsh Labour), Vikki Howells (Welsh Labour), Huw Irranca-Davies (Welsh Labour), Jenny Rathbone (Welsh Labour), Siân Gwenllian (Plaid Cymru), Simon Thomas (Plaid Cymru) and David Melding (Welsh Conservatives) as members of the Climate Change, Environment and Rural Affairs Committee.

 

NDM6063 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Hannah Blythyn (Welsh Labour), Dawn Bowden (Welsh Labour), Jeremy Miles (Welsh Labour), Lee Waters (Welsh Labour), Dai Lloyd (Plaid Cymru), Suzy Davies (Welsh Conservatives) and Neil Hamilton (UKIP Cymru) as members of the Culture, Welsh Language and Communications Committee.

 

NDM6064 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Hannah Blythyn (Welsh Labour), Hefin David (Welsh Labour), Vikki Howells (Welsh Labour), Jeremy Miles (Welsh Labour), Adam Price (Plaid Cymru), Mark Isherwood (Welsh Conservatives) and David J Rowlands (UKIP Cymru) as members of the Economy, Infrastructure and Skills Committee.

 

NDM6065 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Rhianon Passmore (Welsh Labour), Jenny Rathbone (Welsh Labour), Joyce Watson (Welsh Labour), Siân Gwenllian (Plaid Cymru), Bethan Jenkins (Plaid Cymru), Janet Finch-Saunders (Welsh Conservatives) and Gareth Bennett (UKIP Cymru) as members of the Equality, Local Government and Communities Committee.

 

NDM6066 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Dawn Bowden (Welsh Labour), Jayne Bryant (Welsh Labour), Julie Morgan (Welsh Labour), Lynne Neagle (Welsh Labour), Rhun ap Iorwerth (Plaid Cymru), Angela Burns (Welsh Conservatives) and Caroline Jones (UKIP Cymru) as members of the Health, Social Care and Sport Committee.

 

NDM6067 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Dawn Bowden (Welsh Labour), Jeremy Miles (Welsh Labour), Eluned Morgan (Welsh Labour), Steffan Lewis (Plaid Cymru), Suzy Davies (Welsh Conservatives), Mark Isherwood (Welsh Conservatives) and Michelle Brown (UKIP Cymru) as members of the Reserve Policy and Legislation Committee.

 

NDM6068 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Dafydd Elis-Thomas (Plaid Cymru), David Melding (Welsh Conservatives) and Michelle Brown (UKIP Cymru) as members of the Constitutional and Legislative Affairs Committee.

 

NDM6069 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Mike Hedges (Welsh Labour), Eluned Morgan (Welsh Labour), David Rees (Welsh Labour), Steffan Lewis (Plaid Cymru), Nick Ramsay (Welsh Conservatives) and Mark Reckless (UKIP Cymru) as members of the Finance Committee.

 

NDM6070 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Neil McEvoy (Plaid Cymru), Janet Finch-Saunders (Welsh Conservatives) and Gareth Bennett (UKIP Cymru) as members of the Petitions Committee.

 

NDM6071 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Mike Hedges (Welsh Labour), Rhianon Passmore (Welsh Labour), Lee Waters (Welsh Labour), Rhun ap Iorwerth (Plaid Cymru), Mohammad Asghar (Welsh Conservatives) and Neil Hamilton (UKIP Cymru) as members of the Public Accounts Committee.

 

NDM6072 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

1. Dafydd Elis-Thomas (Plaid Cymru), Paul Davies (Welsh Conservatives) and David J Rowlands (UKIP Cymru) as members of the Standards of Conduct Committee, and

 

2. John Griffiths (Welsh Labour) for Jayne Bryant (Welsh Labour), Llyr Gruffydd (Plaid Cymru) for Dafydd Elis-Thomas (Plaid Cymru), Andrew RT Davies (Welsh Conservatives) for Paul Davies (Welsh Conservatives) and Michelle Brown (UKIP Cymru) for David J Rowlands (UKIP Cymru) as alternate members of the Standards of Conduct Committee.

 

NDM6073 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

1. Jayne Bryant (Welsh Labour), John Griffiths (Welsh Labour), Mike Hedges (Welsh Labour), Huw Irranca-Davies (Welsh Labour), Lynne Neagle (Welsh Labour), David Rees (Welsh Labour), Bethan Jenkins (Plaid Cymru), Dai Lloyd (Plaid Cymru), Simon Thomas (Plaid Cymru), Russell George (Welsh Conservatives), Nick Ramsay (Welsh Conservatives) and Mark Reckless (UKIP Cymru) as members of the Committee for the Scrutiny of the First Minister; and

 

2. Ann Jones (Welsh Labour) as Chair of the Committee for the Scrutiny of the First Minister.

Minutes:

The item started at 14.49

 

Voting on the seven Policy and Legislation Committees was grouped and deferred until Voting Time.

 

NDM6061 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Hefin David (Welsh Labour), John Griffiths (Welsh Labour), Julie Morgan (Welsh Labour), Llyr Gruffydd (Plaid Cymru), Mohammad Asghar (Welsh Conservatives), Darren Millar (Welsh Conservatives) and Mark Reckless (UKIP Cymru) as members of the Children, Young People and Education Committee.

 

NDM6062 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Jayne Bryant (Welsh Labour), Vikki Howells (Welsh Labour), Huw Irranca-Davies (Welsh Labour), Jenny Rathbone (Welsh Labour), Siân Gwenllian (Plaid Cymru), Simon Thomas (Plaid Cymru) and David Melding (Welsh Conservatives) as members of the Climate Change, Environment and Rural Affairs Committee.

 

NDM6063 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Hannah Blythyn (Welsh Labour), Dawn Bowden (Welsh Labour), Jeremy Miles (Welsh Labour), Lee Waters (Welsh Labour), Dai Lloyd (Plaid Cymru), Suzy Davies (Welsh Conservatives) and Neil Hamilton (UKIP Cymru) as members of the Culture, Welsh Language and Communications Committee.

 

NDM6064 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Hannah Blythyn (Welsh Labour), Hefin David (Welsh Labour), Vikki Howells (Welsh Labour), Jeremy Miles (Welsh Labour), Adam Price (Plaid Cymru), Mark Isherwood (Welsh Conservatives) and David J Rowlands (UKIP Cymru) as members of the Economy, Infrastructure and Skills Committee.

 

NDM6065 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Rhianon Passmore (Welsh Labour), Jenny Rathbone (Welsh Labour), Joyce Watson (Welsh Labour), Siân Gwenllian (Plaid Cymru), Bethan Jenkins (Plaid Cymru), Janet Finch-Saunders (Welsh Conservatives) and Gareth Bennett (UKIP Cymru) as members of the Equality, Local Government and Communities Committee.

 

NDM6066 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Dawn Bowden (Welsh Labour), Jayne Bryant (Welsh Labour), Julie Morgan (Welsh Labour), Lynne Neagle (Welsh Labour), Rhun ap Iorwerth (Plaid Cymru), Angela Burns (Welsh Conservatives) and Caroline Jones (UKIP Cymru) as members of the Health, Social Care and Sport Committee.

 

NDM6067 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Dawn Bowden (Welsh Labour), Jeremy Miles (Welsh Labour), Eluned Morgan (Welsh Labour), Steffan Lewis (Plaid Cymru), Suzy Davies (Welsh Conservatives), Mark Isherwood (Welsh Conservatives) and Michelle Brown (UKIP Cymru) as members of the Reserve Policy and Legislation Committee.

 

The result was as follows:

For

Abstain

Against

Total

47

0

5

52

The motions were agreed.

 

Voting on the following Six Specialist Committees was grouped and was agreed in accordance with Standing Order 12.36.

 

NDM6068 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Dafydd Elis-Thomas (Plaid Cymru), David Melding (Welsh Conservatives) and Michelle Brown (UKIP Cymru) as members of the Constitutional and Legislative Affairs Committee.

 

NDM6069 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Mike Hedges (Welsh Labour), Eluned Morgan (Welsh Labour), David Rees (Welsh Labour), Steffan Lewis (Plaid Cymru), Nick Ramsay (Welsh Conservatives) and Mark Reckless (UKIP Cymru) as members of the Finance Committee.

 

NDM6070 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Neil McEvoy (Plaid Cymru), Janet Finch-Saunders (Welsh Conservatives) and Gareth Bennett (UKIP Cymru) as members of the Petitions Committee.

 

NDM6071 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

Mike Hedges (Welsh Labour), Rhianon Passmore (Welsh Labour), Lee Waters (Welsh Labour), Rhun ap Iorwerth (Plaid Cymru), Mohammad Asghar (Welsh Conservatives) and Neil Hamilton (UKIP Cymru) as members of the Public Accounts Committee.

 

NDM6072 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

1. Dafydd Elis-Thomas (Plaid Cymru), Paul Davies (Welsh Conservatives) and David J Rowlands (UKIP Cymru) as members of the Standards of Conduct Committee, and

 

2. John Griffiths (Welsh Labour) for Jayne Bryant (Welsh Labour), Llyr Gruffydd (Plaid Cymru) for Dafydd Elis-Thomas (Plaid Cymru), Andrew RT Davies (Welsh Conservatives) for Paul Davies (Welsh Conservatives) and Michelle Brown (UKIP Cymru) for David J Rowlands (UKIP Cymru) as alternate members of the Standards of Conduct Committee.

 

NDM6073 Elin Jones (Ceredigion)

 

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 17.3, elects:

 

1. Jayne Bryant (Welsh Labour), John Griffiths (Welsh Labour), Mike Hedges (Welsh Labour), Huw Irranca-Davies (Welsh Labour), Lynne Neagle (Welsh Labour), David Rees (Welsh Labour), Bethan Jenkins (Plaid Cymru), Dai Lloyd (Plaid Cymru), Simon Thomas (Plaid Cymru), Russell George (Welsh Conservatives), Nick Ramsay (Welsh Conservatives) and Mark Reckless (UKIP Cymru) as members of the Committee for the Scrutiny of the First Minister; and

 

2. Ann Jones (Welsh Labour) as Chair of the Committee for the Scrutiny of the First Minister.

 

 

 

(45 mins)

5.

Statement by the Cabinet Secretary for Finance and Local Government: Tax Devolution and the Fiscal Framework

Minutes:

The item started at 14.55

 

(30 mins)

6.

Statement by the Minister for Lifelong Learning and Welsh Language: Ministerial Taskforce on the Valleys

Minutes:

The item started at 15.40

 

(0 mins)

7.

Statement by the Cabinet Secretary for Communities and Children: Homelessness and Housing Solutions - WITHDRAWN

Minutes:

This item was withdrawn

 

(30 mins)

8.

Statement by the Cabinet Secretary for Environment and Rural Affairs: Exotic Animal Disease Threats, Bluetongue and Contingency Planning

Minutes:

The item started at 16.16

 

(30 mins)

9.

Statement by the Minister for Science and Skills: Employability Support in Wales

Minutes:

The item started at 16.38

 

(60 mins)

10.

Debate: The "Together for Mental Health" Delivery Plan

NDM6054 Jane Hutt (Vale of Glamorgan)

 

To propose that the National Assembly for Wales:

 

Notes the Welsh Government priorities for mental health as set out in the 'Together for Mental Health' Delivery Plan 2016-19.
 
Supporting Document
"Together for Mental Health" Delivery Plan 2016-19

 

The following amendment has been tabled:

 

Amendment 1 – Paul Davies (Preseli Pembrokeshire)
 
Add as new point at end of motion:

 

Calls on the Welsh Government to consider an Integrated Demand and Capacity model for financing mental health services as a more sustainable funding model than ring-fencing. 

Minutes:

The item started at 17.06

 

Voting on the motion and amendments under this item was deferred until Voting Time.

 

NDM6054 Jane Hutt (Vale of Glamorgan)

To propose that the National Assembly for Wales:

Notes the Welsh Government priorities for mental health as set out in the 'Together for Mental Health' Delivery Plan 2016-19.

The following amendment was tabled:

Amendment 1 – Paul Davies (Preseli Pembrokeshire) 

Add as new point at end of motion:

Calls on the Welsh Government to consider an Integrated Demand and Capacity model for financing mental health services as a more sustainable funding model than ring-fencing. 

 

A vote was taken on Amendment 1:

For

Abstain

Against

Total

38

6

8

52

Amendment 1 was agreed.

 

A vote was taken on the motion as amended:

 

To propose that the National Assembly for Wales:

 

1. Notes the Welsh Government priorities for mental health as set out in the 'Together for Mental Health' Delivery Plan 2016-19.

 

2. Calls on the Welsh Government to consider an Integrated Demand and Capacity model for financing mental health services as a more sustainable funding model than ring-fencing. 

 

For

Abstain

Against

Total

47

1

0

48

The motion as amended was agreed.

 

Presiding Officer Statement

The Presiding Officer made a statement about the potential next steps for changing the Assembly’s name.

 

 

(60 mins)

11.

Debate: Re-naming the National Assembly for Wales

NDM6055 Jane Hutt (Vale of Glamorgan)

 

To propose that the National Assembly for Wales:

1. Believes that the Assembly should change its name to reflect its constitutional status as a national parliament.

2. Invites the Presiding Officer and Assembly Commission to consider the implications of such a change and how best to give it effect.

 

The following amendments have been tabled:

 

Amendment 1 - Bethan Jenkins (South Wales West)
 
Add as new point at end of motion:

 

Notes that the Welsh language name 'Senedd' has won widespread understanding and support amongst the public.
 
Amendment 2 - Bethan Jenkins (South Wales West)
 
Add as new point at end of motion:

 

Agrees that the Presiding Officer and the Assembly Commission should consider using the name 'Senedd' in English and in Welsh.

Minutes:

The item started at 18.05

 

Amendments 1 and 2 were withdrawn in accordance with Standing Order 12.27 at the end of the debate.

Voting on the motion and amendments under this item was deferred until Voting Time.

NDM6055 Jane Hutt (Vale of Glamorgan)

To propose that the National Assembly for Wales:

1. Believes that the Assembly should change its name to reflect its constitutional status as a national parliament.

2. Invites the Presiding Officer and Assembly Commission to consider the implications of such a change and how best to give it effect.


The motion was agreed in accordance with Standing Order 12.36.

 

12.

Voting Time

Minutes:

The item started at 18.28

 

Votes Summary

Supporting documents:

 

 

You are in :

  1. Home
  2. Assembly Business

Partners & Help